cs

en

I mikrometr jim bude velký

26.4. 2010 13:36 Napsali o nás

Lidové noviny, 20.4.2010, autor: Miloš Šenkýř

Projekt ALISI – Nové laboratoře za stovky stovky milionů už začínají vyrůstat

Měřit s přesností na miliardtinu metru chtějí brněnští vědci. Také druh bakterie poznají, aniž se buňky dotknou.

BRNO Až stokrát větší detaily než nyní uvidí vědci z brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR. Slibují ukázat doslova zázraky, které se dějí ve světě, kde i mikrometr, tisícina milimetru, je velká vzdálenost.

„Budeme používat například laserové svazky k okamžité identifikaci mikroorganismů, třeba k určení druhu bakterií na stěru ze sliznice,“ popisuje jeden z cílů nového projektu laboratoří ALISI jejich ředitel Pavel Zemánek.

První přístroje v prostorách ústavu již fungují, hvězdami se ale vědci mají stát po zprovoznění nových laboratoří za tři roky. Jen přístrojové vybavení pro ně přijde na více než tři sta milionů korun.

„Je důležité, že ALISI není jen záležitostí pro základní výzkum, ale i aplikovaný, umožňuje i spojení s praxí. Projekt tohoto rozsahu není pro Akademii věd, ale často ani pro univerzity typický,“ poznamenal včera předseda akademie Jiří Drahoš.

V laboratořích v královopolském areálu ústavu by mělo najít zázemí na šest desítek výzkumníků. Ti budou pracovat s magnetickou rezonancí, ale také lasery, elektronovými litografy a mikroskopy a dalšími přístroji. „Vybavení umožní například svařování elektronovým a laserovým paprskem, což umožní spojení jinak nesvařitelných kovů, jako jsou hliník a titan či nikl a stříbro,“ poznamenal Zemánek další ze záměrů.

Umět mají měřit s přesností na nanometr, což už se zvolna blíží čtyřnásobku vzdálenosti atomů v pevných látkách.

Projekt bude stát 433 milionů korun, přičemž 85 procent pochází z fondů EU. ALISI, což je zkratka anglické verze názvu Aplikačních a vývojových laboratoří pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií, je jedním z mála projektů operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, které již mají příspěvek jistý. Je sice menší než plánovaná brněnská centra excelence CEITEC a ICRC, ale právě s nimi bude spolupracovat, stejně jako s dalšími podniky. Těm má pomoci s objevy nových postupů, ale třeba i se zdokonalením výroby.

Evropská unie poskytne i část peněz na „rozjezd“ laboratoří. Pak ale na sebe musejí vydělávat samy – minimálně třicet procent by měly získat od firem, které využijí výsledky jejich práce. Zbytek použijí ze státních grantů, o něž se hodlají ucházet. „Peníze, které od státu dostává Akademie věd jako instituce, kryje 55 procent nákladů, zbytek již nyní musíme získávat,“ podotkl Drahoš. Podle něj však brněnské pracoviště tuto šanci má.


Projekt ALISI

Hlavní bude v podzemí

Budova, jejíž stavba včera začala, má v podzemí skrývat osm laboratoří s moderním vybavením. Například pořízení elektronového litografu má stát 60 milionů korun, zhruba stejně také supermoderní magnetická rezonance. Přístroje přijdou na celkem asi 300 milionů korun, stavba budovy na dalších sto milionů.

Online verze článku: I mikrometr jim bude velký

Evropská unie

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace