cs

en

Na Týdnu vědy si lidé vyrobí čočku i uslyší přednášku o zlatě

21.2. 2014 10:45 Napsali o nás

Jihomoravská část celorepublikového festivalu Akademie věd ČR Týden vědy a techniky potrvá do 15. listopadu. Na návštěvníky čekají dny otevřených dveří, výstavy a přednášky.

BRNO Fascinace světem je mottem dalšího ročníku Týdne vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR v Brně a dalších devíti městech republiky. Cílí přitom především na studenty středních škol, ovšem na své si přijdou i ostatní. Pracovníci Akademie věd ČR ve dnech otevřených dveří zpřístupní svá pracoviště, aby představili aktuální výzkumné projekty, nejmodernější přístroje a přiblížili poslední objevy. Festival začíná zítra, potrvá až do 15. listopadu. „Letošní ročník se věnuje převážně novým objevům. Svět je stále plný úkazů a nejasností, jejichž příčiny a důsledky se snažíme zkoumat,“ uvedl Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.

Výstavy: zásadní české objevy

Festival na jižní Moravě zahájí výstava v Technickém muzeu v Brně s názvem Vynálezci a vynálezy, která potrvá až do konce celé akce. Návštěvníci si prohlédnou zásadní objevy více než dvaceti českých vědců, které se postupně protlačily do běžného života. Letošní novinkou Týdne vědy a techniky je interaktivní výstava o Otto Wichterlem, která v neděli zaplaví Galerii Vaňkovka. Lidé si na ní mohou vyrobit oční čočku nebo změřit zrak.

Přednášky: laser i mikrosvět

Součástí brněnské části festivalu je čtveřice odborných přednášek. V pondělí od 17 hodin pohovoří v Literární kavárně knihkupectví Academia na náměstí Svobody Zdeněk Buchta z Ústavu přístrojové techniky na téma měření délky pomocí světla žárovky a laseru.

O den později v 16 hodin v Technickém muzeu na něj naváže povídáním o novém pohledu na atomy vodíku a nejpevnějším existujícím materiálu grafenu Pavel Ošmera z Fakulty strojního inženýrství VUT.
Ve středu v 19 hodin vystoupí v Moravské zemské knihovně Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR. Bude hovořit o objevech souměrnosti v mikrosvětě. Sérii přednášek zakončí 12. listopadu od 11 hodin Michaél Londésborough z Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. V planetáriu na Kraví hoře budou jeho tématem objevy týkající se zlata, uhlí a vody a především potenciál těchto látek v budoucnosti.

Po síti za vědci v Praze

Týden vědy nabídne návštěvníkům přes pět set akcí po celé České republice. Podobně jako loni plánují organizátoři na internetu živě vysílat přednášky zahraničních vědců v Praze. Zájemci je později najdou na stránkách http://www.tydenvedy. cz v digitálním archivu.


VÝBĚR Z PROGRAMU Týden vědy a techniky v Brně Dny otevřených dveří Ústav přístrojové techniky AV ČR 7. listopadu, 9.00–17.45 8. listopadu, 9.00–15.00 Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR 7. listopadu, 10.00–15.00 Centrum výzkumu globální změny AV ČR 8. listopadu, 9.30–11.30 Výstavy Vynálezci a vynálezy 1.–15. listopadu, 10.00–17.00 Technické muzeum v Brně Otto Wichterle – vědec a vynálezce 3.–10. listopadu Galerie Vaňkovka

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Morava

URL| http://archiv.newton.cz/…9926f649.asp

Evropská unie

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace