Laser má dnes 50 let. Vyvíjel se i v Brně
20.5. 2010 08:57 Wrote about us
DNES, 17.5.2010, mutace: Mladá fronta DNES – Brno, autor: (jag)
BRNO Ani tak běžná věc, jako je puštění cédéčka, by dnes nebyla
možná, kdyby před půlstoletím nenastal zásadní vědecký průlom.
Konkrétně 16. května 1960 mohl svět poprvé spatřit laser. Představil ho
Američan Theodore Maiman a hned o tři roky později jej následovali
badatelé z Československa. Byli mezi nimi i Brňané.
„Československo bylo v době představení laseru ve stínu železné opony, která od světového dění citelně odřízla také vědu. Nezůstalo však pozadu dlouho. Již v roce 1963 byly do provozu uvedeny tři různé typy laserů na pracovištích tehdejší Československé akademie věd a Vojenského výzkumného ústavu,“ popsala mediální zástupkyně Ústavu přístrojové techniky Adriana Zámečníková.
Ani samotní tvůrci laseru netušili, k čemu všemu je možné revoluční technologii využívat. Dnes je k vidění zcela běžně v tiskárnách, přehrávačích kompaktních disků, navigačních systémech, ale využívá se také v medicíně. „Například pro odstraňování zubního kamene nebo laserové operace. A to je jen namátkový výběr,“ upozornila Zámečníková.
Spektrum využití se ale ukázalo až po letech. „Lidé jej spíše považovali za fyzikální hříčku,“ dodala mluvčí.
První československý plynový laser zkonstruoval v brněnském Ústavu přístrojové techniky tým inženýra Františka Petrů. „Odborníci se původně zabývali jinou oblastí, ale vynález laseru je natolik inspiroval, že začali vyvíjet vlastní konstrukci laseru a již o rok později ji převedli do výroby. V následujících desetiletích pak tento typ takzvaného helium-neonového laseru úspěšně zdokonalovali a využívali v průmyslové praxi,“ řekl Pavel Zemánek z Ústavu přístrojové techniky.
Laserovou technikou se ústav od šedesátých let až do dneška zabývat nepřestal.
„Brněnští vědci lasery využívají k superpřesným délkovým měřením s přesností milionkrát větší než jeden milimetr. Další oblastí zkoumání, která působí jako vystřižená z vědeckofantastické literatury, jsou optické mikromanipulační techniky, při kterých vědci využívají světlo laserů k zachycení, přemístění nebo i vytřídění mikroobjektů či živých mikroorganismů v prostoru,“ vykreslila Zámečníková.
V areálu Ústavu přístrojové techniky v Králově Poli by měly do roku 2012 vyrůst nové laboratoře pro šest desítek výzkumníků. Pracoviště pro výzkum mikrotechnologií a nanotechnologiímá nést název Alisi. I tam se jako součást vybavení objeví moderní a výkonné lasery.