cs

en

Aktuality

Dny otevřených dveří v rámci festivalu Týden vědy a techniky

21.2. 2014 11:06 Co se děje

Ústav přístrojové techniky Akademie věd otevře 7. a 8. listopadu své laboratoře veřejnosti. Dny otevřených dveří tady proběhnou v rámci festivalu Týden vědy a techniky, které pořádá Akademie věd. Letos s podtitulem Fascinace světem. Třináctý ročník festivalu Týden vědy a techniky proběhne od 1. do 15. listopadu, Dny otevřených dveří v Ústavu přístrojové techniky pak ve čtvrtek 7. a pátek 8. listopadu. Exkurze začínají shodně po oba dny v 9 hodin, poslední vstup bude ve čtvrtek v 17.45, v pátek pak ve 14.30. Po skončení každé exkurze bude následovat vystoupení ÚDiF – Úžasného divadla fyziky. Zájemci v průběhu hodinu a půl dlouhé exkurze nahlédnou do šesti laboratoří, čekají na ně například lasery, tomografy, litograf, nahlédnou tak do tajů několika vědeckých oborů – mezi nimi elektronové mikroskopie, medicíny nebo biologie. Například laboratoř kryogeniky, která spolupracuje také s vědci ve švýcarském CERNu, návštěvníkům ukáže základy oboru nízkých teplot, půjde doslova o fyzikální triky s kapalným dusíkem, vakuem, héliem a velmi nízkými teplotami. U magnetu o síle 9,4 tesly odborníci na biomedicínské signály zase vysvětlí, jak se podílí na vývoji metod pro diagnostiku a terapii schizofrenie nebo Parkinsonovy choroby. Vědci z oboru laserové techniky demonstrují pomocí optické pinzety tažný paprsek v mikrosvětě. Tahákem bude elektronový mikroskop, vědci familiárně přezdívaný „Mamut“, ve kterém je stejný tlak jako na nízkých oběžných dráhách Země, tedy 10–8 pascalů. Další mikroskop vyzvětšuje biologické vzorky, například křídlo motýla až na úroveň nanočástic. Návštěvníci se mohou těšit také na hologramy nebo základy svařování elektronovým svazkem, odkud si odnesou vlastní fotografii vygravírovanou do nerezové destičky. Otevřené laboratoře v Ústavu přístrojové techniky: Elektronová mikroskopie • Vysokorozlišovací rastrovací elektronový mikroskop Elektronová litografie • Elektronová litografie a syntetická holografie Speciální technologie • Svařování elektronovým paprskem Nukleární magnetická rezonance • NMR 9.4T tomograf, silná magnetická pole, zobrazování zvířat (off-line ukázky) Nízké teploty a supravodivost • Vlastnosti kapalného hélia, kapalného dusíku, jev supravodivosti, vlastnosti látek za velmi nízkých teplot Laserová technika • Silové působení světla na mikroobjekty a mikroorganismy, lasery a jejich využití pro měření délky, technologické aplikace laserem. Termíny exkurzí v Ústavu přístrojové techniky: Čtvrtek 7. listopadu 2013: 9:00, 10:45, 12:45, 14:30, 16:15, 17:45 (předpokládaný konec cca v 20.00 hod). Pátek 8. listopadu 2013: 9:00, 10:45, 12:45, 14:30 (předpokládaný konec cca v 17.30 hod)

Na Týdnu vědy si lidé vyrobí čočku i uslyší přednášku o zlatě

21.2. 2014 10:45 Napsali o nás

Jihomoravská část celorepublikového festivalu Akademie věd ČR Týden vědy a techniky potrvá do 15. listopadu. Na návštěvníky čekají dny otevřených dveří, výstavy a přednášky.

BRNO Fascinace světem je mottem dalšího ročníku Týdne vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR v Brně a dalších devíti městech republiky. Cílí přitom především na studenty středních škol, ovšem na své si přijdou i ostatní. Pracovníci Akademie věd ČR ve dnech otevřených dveří zpřístupní svá pracoviště, aby představili aktuální výzkumné projekty, nejmodernější přístroje a přiblížili poslední objevy. Festival začíná zítra, potrvá až do 15. listopadu. „Letošní ročník se věnuje převážně novým objevům. Svět je stále plný úkazů a nejasností, jejichž příčiny a důsledky se snažíme zkoumat,“ uvedl Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.

Výstavy: zásadní české objevy

Festival na jižní Moravě zahájí výstava v Technickém muzeu v Brně s názvem Vynálezci a vynálezy, která potrvá až do konce celé akce. Návštěvníci si prohlédnou zásadní objevy více než dvaceti českých vědců, které se postupně protlačily do běžného života. Letošní novinkou Týdne vědy a techniky je interaktivní výstava o Otto Wichterlem, která v neděli zaplaví Galerii Vaňkovka. Lidé si na ní mohou vyrobit oční čočku nebo změřit zrak.

Přednášky: laser i mikrosvět

Součástí brněnské části festivalu je čtveřice odborných přednášek. V pondělí od 17 hodin pohovoří v Literární kavárně knihkupectví Academia na náměstí Svobody Zdeněk Buchta z Ústavu přístrojové techniky na téma měření délky pomocí světla žárovky a laseru.

O den později v 16 hodin v Technickém muzeu na něj naváže povídáním o novém pohledu na atomy vodíku a nejpevnějším existujícím materiálu grafenu Pavel Ošmera z Fakulty strojního inženýrství VUT.
Ve středu v 19 hodin vystoupí v Moravské zemské knihovně Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR. Bude hovořit o objevech souměrnosti v mikrosvětě. Sérii přednášek zakončí 12. listopadu od 11 hodin Michaél Londésborough z Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. V planetáriu na Kraví hoře budou jeho tématem objevy týkající se zlata, uhlí a vody a především potenciál těchto látek v budoucnosti.

Po síti za vědci v Praze

Týden vědy nabídne návštěvníkům přes pět set akcí po celé České republice. Podobně jako loni plánují organizátoři na internetu živě vysílat přednášky zahraničních vědců v Praze. Zájemci je později najdou na stránkách http://www.tydenvedy. cz v digitálním archivu.


VÝBĚR Z PROGRAMU Týden vědy a techniky v Brně Dny otevřených dveří Ústav přístrojové techniky AV ČR 7. listopadu, 9.00–17.45 8. listopadu, 9.00–15.00 Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR 7. listopadu, 10.00–15.00 Centrum výzkumu globální změny AV ČR 8. listopadu, 9.30–11.30 Výstavy Vynálezci a vynálezy 1.–15. listopadu, 10.00–17.00 Technické muzeum v Brně Otto Wichterle – vědec a vynálezce 3.–10. listopadu Galerie Vaňkovka

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Morava

URL| http://archiv.newton.cz/…9926f649.asp

Vědci mají metodu, jak zkoumat živé tvory elektronovým přístrojem

21.2. 2014 10:39 Napsali o nás

Brno 3. září (ČTK) – Studium živých organismů pomocí upraveného elektronového mikroskopu umožňuje nová metoda, která vznikla v brněnském Ústavu přístrojově techniky Akademie věd ČR. Dosud bylo možné pozorovat živou tkáň jen optickými přístroji. Článek s popisem metody zveřejnil americký časopis Microscopy and Microanalysis, řekla dnes ČTK Adriana Hollandová z mediálního zastoupení ústavu. Metoda může najít uplatnění v biologii, farmacii i potravinářství.

Studovat živé organismy v klasickém elektronovém mikroskopu je kvůli velmi nízkému tlaku plynů v okolí vzorku nemožné. Vzorky se upravují speciálními metodami – chemicky fixují, vysoušejí, pokrývají elektricky vodivou vrstvou nebo zmrazují. Doposud tak věda dokázala dlouhodobě studovat živé organismy pouze světelným, neboli optickým mikroskopem, který má obvykle nižší rozlišení a menší hloubku ostrosti.

Vědcům z brněnských Aplikačních laboratoří pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií (ALISI) se však opakovaně daří elektronovým svazkem pozorovat živé roztoče, kteří experiment bez zjevných následků přežijí. Používají k tomu originálně upravený environmentální rastrovací elektronový mikroskop. Na metodě spolupracovali s japonským expertem.

„Na základě matematicko-fyzikálních simulací jsme navrhli postup, kdy na povrchu roztoče nebo jakékoliv živé tkáně vytvoříme ochrannou vodní vrstvu. Tu v určitém momentu řízeně odpaříme, provedeme pozorování a zase roztoče přikryjeme vrstvičkou vody,“ vysvětlila princip nové metody členka týmu Eva Tihlaříková.

Objev by mohl vytvořit most mezi optickou a elektronovou mikroskopií. Studium živých vzorků mikroskopem s lepšími vlastnostmi skýtá široké možnosti uplatnění, například při pozorování reakcí roztočů a jiných parazitů na různé prostředí, hubící látky či speciálně vyvíjené textilie. Metoda také pomůže lépe pochopit životní prostředí potravinových škůdců, plísní a kvasinek a vyvíjet proti nim účinnější obranu.

Vědci nyní chtějí získat nový environmentální rastrovací elektronový mikroskop s jinými technickými parametry, který znovu upraví podle své unikátní metody. Poté se pokusí studovat živé vzorky s výrazně větším rozlišením a v podmínkách velmi nízkých hodnot urychlovacího napětí elektronového svazku. Zároveň zkusí na vzorky působit různými změnami vnějších podmínek a ve spolupráci s biology studovat jejich reakce, uvedl vedoucí výzkumné skupiny Vilém Neděla.

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně

21.2. 2014 10:25 Napsali o nás

10.10.2013 16:19 „Brno je kolébkou mikroskopie, 40 procent světové výroby elektronových mikroskopů vychází odsud,“ zní z Ústavu Přístrojové techniky

V pavilonu C najdete stánek Ústavu Přístrojové techniky (ÚPT). Zaměstnanci v něm prezentují laserový detektor odchylek. Používá se pro měření jednotlivých rozměrů specializovaných výkovků, které jsou v procesu výroby, a tudíž mají povrchovou teplotou blížící se hodnotě 1000 °C. Výzkum a vývoj tohoto zařízení byl realizován ve spolupráci s průmyslovým partnerem, s brněnskou firmou MESING.

Ústav je zajímavý také tím, že se nestará jenom o vývoj nového produktu na papíře, ale dokážou ho i technicky vyrobit. „Jako jeden z mála ústavů jsme schopni vyvinout celý stroj a ne jenom technologii na papíru,“ popisuje pracovník ústavu Jan Řeřucha.

Zabývají se i mikroskopií, která je důležitou součástí brněnského průmyslu, jak podotýká Řeřucha. „Brno kolébkou mikroskopie, protože 40 procent světové výroby elektronových mikroskopů vychází z Brna. Říká se, že Brno je městem mikroskopů,“ dodává.

ÚPT chystá na říjen i týdenní kurz mikroskopie. Půjde o šestý ročník Podzimní školy základů elektronové mikroskopie, která je svou velikostí jediná v Česku. Registrace do ní byla 15 minut po spuštění plná. Je v ní místo pro 70 posluchačů. Školení je koncipováno jako pětidenní teoretický kurz s praktickými demonstracemi v laboratořích.

"Kurzy jsou určeny především pro postgraduální studenty a začínající pracovníky v oblasti elektronové mikroskopie,“ uvedl za pořadatele Vilém Neděla.

Konference LASER 53

5.9. 2013 09:46 Co se děje

30. října – 1. listopadu 2013, Zámecký hotel Třešť.


Letos opět pořádáme ve spolupráci s našimi partnery konferenci LASER 53. Na této akci se mají možnost potkal lidé s různých oborů se společným jmenovatelem „laser“ a vyměňovat si novinky z této oblasti.

Další informace na stránkách konference http://alisi.isibrno.cz/laser53

Slavnostní otevření laboratoří ALISI

6.3. 2013 14:34 Co se děje

Dne 30. května 2013 se bude v prostorách přednáškovém sále Ústavu přístrojové techniky na Královopolské 147 v Brně konat Slavnostní otevření laboratoří ALISI.

Více informací a přihlašovací formulář naleznete na zde.

Vzhledem k omezené kapacitě sálu a ostatních prostor preferujeme účast pouze pro zvané.

ALISI-VZ-43 Laboratorní a kancelářský nábytek

13.4. 2012 11:36 Veřejné zakázky

Dne 30. 3. 2012 bylo zveřejněno oznámení o zakázce na pořízení laboratorního a kancelářského nábytku. Bližší informace o této veřejné zakázce naleznete na www stránkách ÚPT.

ALISI-VZ-32 Pořízení monochromátoru pro separaci vlnových délek optického syntézátoru s vysokým rozlišením

13.4. 2012 11:33 Veřejné zakázky

Dne 30. 3. 2012 bylo zveřejněno oznámení o zakázce na pořízení monochromátoru pro separaci vlnových délek optického syntézátoru s vysokým rozlišením. Bližší informace o této veřejné zakázce naleznete na www stránkách ÚPT.

ALISI-VZ-48 Kontaktní profilometr s příslušenstvím

13.4. 2012 11:23 Veřejné zakázky

Dne 30. 3. 2012 bylo zveřejněno oznámení o zakázce na pořízení Kontaktního profilometru s příslušenstvím. Bližší informace o této veřejné zakázce naleznete na www stránkách ÚPT.

ALISI-VZ-12 Pořízení čerpacího laseru a příslušenství pro pulsní femtosekundový laser

13.4. 2012 11:21 Veřejné zakázky

Dne 28. 3. 2012 bylo zveřejněno oznámení o zakázce na pořízení čerpacího laseru a příslušenství pro pulsní femtosekundový laser. Bližší informace o této veřejné zakázce naleznete na www stránkách ÚPT.

Evropská unie

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace