cs

en

Aktuality

Na Týdnu vědy si lidé vyrobí čočku i uslyší přednášku o zlatě

21.2. 2014 10:45 Napsali o nás

Jihomoravská část celorepublikového festivalu Akademie věd ČR Týden vědy a techniky potrvá do 15. listopadu. Na návštěvníky čekají dny otevřených dveří, výstavy a přednášky.

BRNO Fascinace světem je mottem dalšího ročníku Týdne vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR v Brně a dalších devíti městech republiky. Cílí přitom především na studenty středních škol, ovšem na své si přijdou i ostatní. Pracovníci Akademie věd ČR ve dnech otevřených dveří zpřístupní svá pracoviště, aby představili aktuální výzkumné projekty, nejmodernější přístroje a přiblížili poslední objevy. Festival začíná zítra, potrvá až do 15. listopadu. „Letošní ročník se věnuje převážně novým objevům. Svět je stále plný úkazů a nejasností, jejichž příčiny a důsledky se snažíme zkoumat,“ uvedl Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.

Výstavy: zásadní české objevy

Festival na jižní Moravě zahájí výstava v Technickém muzeu v Brně s názvem Vynálezci a vynálezy, která potrvá až do konce celé akce. Návštěvníci si prohlédnou zásadní objevy více než dvaceti českých vědců, které se postupně protlačily do běžného života. Letošní novinkou Týdne vědy a techniky je interaktivní výstava o Otto Wichterlem, která v neděli zaplaví Galerii Vaňkovka. Lidé si na ní mohou vyrobit oční čočku nebo změřit zrak.

Přednášky: laser i mikrosvět

Součástí brněnské části festivalu je čtveřice odborných přednášek. V pondělí od 17 hodin pohovoří v Literární kavárně knihkupectví Academia na náměstí Svobody Zdeněk Buchta z Ústavu přístrojové techniky na téma měření délky pomocí světla žárovky a laseru.

O den později v 16 hodin v Technickém muzeu na něj naváže povídáním o novém pohledu na atomy vodíku a nejpevnějším existujícím materiálu grafenu Pavel Ošmera z Fakulty strojního inženýrství VUT.
Ve středu v 19 hodin vystoupí v Moravské zemské knihovně Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR. Bude hovořit o objevech souměrnosti v mikrosvětě. Sérii přednášek zakončí 12. listopadu od 11 hodin Michaél Londésborough z Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. V planetáriu na Kraví hoře budou jeho tématem objevy týkající se zlata, uhlí a vody a především potenciál těchto látek v budoucnosti.

Po síti za vědci v Praze

Týden vědy nabídne návštěvníkům přes pět set akcí po celé České republice. Podobně jako loni plánují organizátoři na internetu živě vysílat přednášky zahraničních vědců v Praze. Zájemci je později najdou na stránkách http://www.tydenvedy. cz v digitálním archivu.


VÝBĚR Z PROGRAMU Týden vědy a techniky v Brně Dny otevřených dveří Ústav přístrojové techniky AV ČR 7. listopadu, 9.00–17.45 8. listopadu, 9.00–15.00 Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR 7. listopadu, 10.00–15.00 Centrum výzkumu globální změny AV ČR 8. listopadu, 9.30–11.30 Výstavy Vynálezci a vynálezy 1.–15. listopadu, 10.00–17.00 Technické muzeum v Brně Otto Wichterle – vědec a vynálezce 3.–10. listopadu Galerie Vaňkovka

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Morava

URL| http://archiv.newton.cz/…9926f649.asp

Vědci mají metodu, jak zkoumat živé tvory elektronovým přístrojem

21.2. 2014 10:39 Napsali o nás

Brno 3. září (ČTK) – Studium živých organismů pomocí upraveného elektronového mikroskopu umožňuje nová metoda, která vznikla v brněnském Ústavu přístrojově techniky Akademie věd ČR. Dosud bylo možné pozorovat živou tkáň jen optickými přístroji. Článek s popisem metody zveřejnil americký časopis Microscopy and Microanalysis, řekla dnes ČTK Adriana Hollandová z mediálního zastoupení ústavu. Metoda může najít uplatnění v biologii, farmacii i potravinářství.

Studovat živé organismy v klasickém elektronovém mikroskopu je kvůli velmi nízkému tlaku plynů v okolí vzorku nemožné. Vzorky se upravují speciálními metodami – chemicky fixují, vysoušejí, pokrývají elektricky vodivou vrstvou nebo zmrazují. Doposud tak věda dokázala dlouhodobě studovat živé organismy pouze světelným, neboli optickým mikroskopem, který má obvykle nižší rozlišení a menší hloubku ostrosti.

Vědcům z brněnských Aplikačních laboratoří pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií (ALISI) se však opakovaně daří elektronovým svazkem pozorovat živé roztoče, kteří experiment bez zjevných následků přežijí. Používají k tomu originálně upravený environmentální rastrovací elektronový mikroskop. Na metodě spolupracovali s japonským expertem.

„Na základě matematicko-fyzikálních simulací jsme navrhli postup, kdy na povrchu roztoče nebo jakékoliv živé tkáně vytvoříme ochrannou vodní vrstvu. Tu v určitém momentu řízeně odpaříme, provedeme pozorování a zase roztoče přikryjeme vrstvičkou vody,“ vysvětlila princip nové metody členka týmu Eva Tihlaříková.

Objev by mohl vytvořit most mezi optickou a elektronovou mikroskopií. Studium živých vzorků mikroskopem s lepšími vlastnostmi skýtá široké možnosti uplatnění, například při pozorování reakcí roztočů a jiných parazitů na různé prostředí, hubící látky či speciálně vyvíjené textilie. Metoda také pomůže lépe pochopit životní prostředí potravinových škůdců, plísní a kvasinek a vyvíjet proti nim účinnější obranu.

Vědci nyní chtějí získat nový environmentální rastrovací elektronový mikroskop s jinými technickými parametry, který znovu upraví podle své unikátní metody. Poté se pokusí studovat živé vzorky s výrazně větším rozlišením a v podmínkách velmi nízkých hodnot urychlovacího napětí elektronového svazku. Zároveň zkusí na vzorky působit různými změnami vnějších podmínek a ve spolupráci s biology studovat jejich reakce, uvedl vedoucí výzkumné skupiny Vilém Neděla.

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně

21.2. 2014 10:25 Napsali o nás

10.10.2013 16:19 „Brno je kolébkou mikroskopie, 40 procent světové výroby elektronových mikroskopů vychází odsud,“ zní z Ústavu Přístrojové techniky

V pavilonu C najdete stánek Ústavu Přístrojové techniky (ÚPT). Zaměstnanci v něm prezentují laserový detektor odchylek. Používá se pro měření jednotlivých rozměrů specializovaných výkovků, které jsou v procesu výroby, a tudíž mají povrchovou teplotou blížící se hodnotě 1000 °C. Výzkum a vývoj tohoto zařízení byl realizován ve spolupráci s průmyslovým partnerem, s brněnskou firmou MESING.

Ústav je zajímavý také tím, že se nestará jenom o vývoj nového produktu na papíře, ale dokážou ho i technicky vyrobit. „Jako jeden z mála ústavů jsme schopni vyvinout celý stroj a ne jenom technologii na papíru,“ popisuje pracovník ústavu Jan Řeřucha.

Zabývají se i mikroskopií, která je důležitou součástí brněnského průmyslu, jak podotýká Řeřucha. „Brno kolébkou mikroskopie, protože 40 procent světové výroby elektronových mikroskopů vychází z Brna. Říká se, že Brno je městem mikroskopů,“ dodává.

ÚPT chystá na říjen i týdenní kurz mikroskopie. Půjde o šestý ročník Podzimní školy základů elektronové mikroskopie, která je svou velikostí jediná v Česku. Registrace do ní byla 15 minut po spuštění plná. Je v ní místo pro 70 posluchačů. Školení je koncipováno jako pětidenní teoretický kurz s praktickými demonstracemi v laboratořích.

"Kurzy jsou určeny především pro postgraduální studenty a začínající pracovníky v oblasti elektronové mikroskopie,“ uvedl za pořadatele Vilém Neděla.

Konference LASER 53

5.9. 2013 09:46 Co se děje

30. října – 1. listopadu 2013, Zámecký hotel Třešť.


Letos opět pořádáme ve spolupráci s našimi partnery konferenci LASER 53. Na této akci se mají možnost potkal lidé s různých oborů se společným jmenovatelem „laser“ a vyměňovat si novinky z této oblasti.

Další informace na stránkách konference http://alisi.isibrno.cz/laser53

Slavnostní otevření laboratoří ALISI

6.3. 2013 14:34 Co se děje

Dne 30. května 2013 se bude v prostorách přednáškovém sále Ústavu přístrojové techniky na Královopolské 147 v Brně konat Slavnostní otevření laboratoří ALISI.

Více informací a přihlašovací formulář naleznete na zde.

Vzhledem k omezené kapacitě sálu a ostatních prostor preferujeme účast pouze pro zvané.

ALISI-VZ-43 Laboratorní a kancelářský nábytek

13.4. 2012 11:36 Veřejné zakázky

Dne 30. 3. 2012 bylo zveřejněno oznámení o zakázce na pořízení laboratorního a kancelářského nábytku. Bližší informace o této veřejné zakázce naleznete na www stránkách ÚPT.

ALISI-VZ-32 Pořízení monochromátoru pro separaci vlnových délek optického syntézátoru s vysokým rozlišením

13.4. 2012 11:33 Veřejné zakázky

Dne 30. 3. 2012 bylo zveřejněno oznámení o zakázce na pořízení monochromátoru pro separaci vlnových délek optického syntézátoru s vysokým rozlišením. Bližší informace o této veřejné zakázce naleznete na www stránkách ÚPT.

ALISI-VZ-48 Kontaktní profilometr s příslušenstvím

13.4. 2012 11:23 Veřejné zakázky

Dne 30. 3. 2012 bylo zveřejněno oznámení o zakázce na pořízení Kontaktního profilometru s příslušenstvím. Bližší informace o této veřejné zakázce naleznete na www stránkách ÚPT.

ALISI-VZ-12 Pořízení čerpacího laseru a příslušenství pro pulsní femtosekundový laser

13.4. 2012 11:21 Veřejné zakázky

Dne 28. 3. 2012 bylo zveřejněno oznámení o zakázce na pořízení čerpacího laseru a příslušenství pro pulsní femtosekundový laser. Bližší informace o této veřejné zakázce naleznete na www stránkách ÚPT.

ALISI-VZ-47 Pořízení souboru přístrojů pro mikrorheologická měření kombinovaná s mikroablacemi

13.4. 2012 10:49 Veřejné zakázky

Dne 28. 3. 2012 bylo zveřejněno oznámení o zakázce na pořízení souboru přístrojů pro mikrorheologická měření kombinovaná s mikroablacemi. Bližší informace o této veřejné zakázce naleznete na www stránkách ÚPT.

Evropská unie

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace